Додаток Е

Проблема 2.4

Відсутність дієвих механізмів забезпечення зворотності цільових пільгових кредитів, наданих молодим громадянам для одержання вищої освіти.

Аналіз діючого механізму

У Постанові Кабінету Міністрів України № 916 від 16 червня 2003 р., де затверджено «Порядок надання цільових пільгових державних кредитів для здобуття вищої освіти», передбачений механізм, який не забезпечує зворотності цільових кредитів, наданих молодим громадянам для одержання вищої освіти.

Недоліки діючого механізму:

  • Вищий навчальний заклад, не маючи досвіду, займається підприємницькою діяльністю щодо оформлення видачі та повернення кредитів, якою, згідно з чинним законодавством, мають право займатися банківські установи, котрі мають відповідні ліцензії, видані НБУ, та кваліфікованих фахівців у цій справі.
  • У вищому навчальному закладі потрібно створювати спеціальний відділ кредитування, який би займався видачею кредитів, їх поверненням, відслідковував трудовий шлях випускників, що отримали кредити, зміну місця їх роботи та ін., що потребує додаткового фінансування.
  • Згідно з чинним законодавством, у примусовому порядку стягнути з позичальника заборгованість, яка не забезпечена заставою, майже неможливо.

Пропозиції

  1. Надання цільових пільгових кредитів здійснювати через уповноважений державний банк (наприклад, Ощадбанк) з укладанням угоди між ним і позичальником.
  2. Кредити, які надаються позичальникам, страхуються в державній страховій компанії з виплатою відсотків від суми виданої позики.
  3. Після закінчення вищого навчального закладу і працевлаштування позичальник цільового пільгового кредиту переоформляє з уповноваженим банком угоду про сплату відсотків за кредитною угодою і повернення основної суми боргу з його заробітної плати, як це передбачено при купівлі громадянами споживчих товарів у кредит у торговій мережі.

Наведені вище пропозиції вносяться як доповнення до Постанови Кабінету Міністрів України № 916 від 16 червня 2003 р. «Порядок надання пільгових державних кредитів для здобуття вищої освіти».

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>