Додаток Е

Проблема 2.2

Фактична оплата першокурсниками, які навчаються за контрактною формою, навчання старшокурсників.

Аналіз діючого механізму

Згідно зі ст. 64 п. 6 Закону України «Про вищу освіту», навчальний заклад не має права змінювати плату за навчання протягом усього періоду навчання. Цією нормою про незмінність вартості навчання впродовж усього періоду навчання держава демотивує студентів, які навчаються на контрактній основі, оскільки вони відчувають деяку соціальну несправедливість. По-перше, із загального фонду держбюджету ВНЗ фінансуються лише заробітна плата, стипендія, виплати студентам-сиротам та частково комунальні платежі, а всі інші видатки на функціонування та розвиток ВНЗ здійснюються зі спеціального фонду, тобто вони розуміють, що фактично за їхні кошти розвиваються ВНЗ і цим користуються, крім них, ще і студенти бюджетної форми навчання.

По-друге, студенти-першокурсники фактично сплачують частину вартості навчання старшокурсників, що вчаться, як і вони, на контрактній основі.

Слід розглянути факти. Середня плата за навчання для студентів, які зараз навчаються на четвертому курсі на денній формі навчання (вступили до ВНЗ у 2008 році), дорівнювала в нашому університеті 5 612 грн. У поточному році заробітна плата ПВС у середньому зросла відносно 2008 року на 23 %, комунальні платежі за цей період у середньому зросли на 105 %. За цей період також зросли ціни на папір, типографську фарбу, канцелярське приладдя, витратні матеріали для принтерів, сканерів і копіювальної техніки та інші речі, що забезпечують навчальний процес в університеті.

У цих умовах студенти четвертого курсу навчаються, їхнім викладачам виплачується заробітна плата та сплачуються державі податки з фонду оплати праці, університет сплачує комунальні послуги тощо – і все це в умовах 2011 року, а не 2008 року, коли робилася калькуляція плати за навчання цих студентів. Очевидно, що грошей, які заплатили студенти четвертого курсу, недостатньо для виплати заробітної плати їхнім викладачам, оплати комунальних послуг та ін. Виникає запитання, з яких джерел компенсувати нестачу коштів.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>