1.1. Прогнозування динаміки кількісних показників системи освіти України

 Динаміка середньої наповнюваності шкіл подана в табл. 1.1 , стовпець 10. Мак­симальна наповнюваність спостерігалася у 1990 році і дорівнювала 327 учням на один ЗНЗ, тоді як мінімальна за фактичними даними дорівнювала 212 учням у 2010 році. Прогнозні дані при незмінній кількості ЗНЗ дають мінімальну на­повненість у 2013 році, яка буде дорівнювати 207 учням на один навчальний заклад.

Такі статистичні дані мало що дають для аналізу, оскільки навіть середня мінімальна наповнюваність у 207 учнів при рівномірному розподілі по кла­сах дає 19 учнів на кожен з одинадцяти класів, але ця ситуація не повинна викликати будь-якого занепокоєння. Однак якщо проаналізувати структуру наповнюваності шкіл у розрізі регіонів, міст і сіл України, то відхилення від вказаного середнього значення будуть значні.

Найбільш трагічна ситуація з наповненістю шкіл спостерігається у сіль­ській місцевості, що обумовлено соціально-економічними чинниками.

Проблему малочисельних шкіл, на погляд автора, потрібно вирішувати індивідуально в кожному конкретному випадку, виходячи з місцевої ситуа­ції, і окремо для загальноосвітніх навчальних закладів І, ІІ та ІІІ ступенів, що обумовлено різницею у віці учнів, а також необхідним кадровим, методичним та матеріально-технічним забезпеченням.

Для ЗНЗ першого ступеня, що забезпечують початкову загальну освіту ді­тей від 6 до 10 років (1 – 4 класи), місце навчання має вибиратися за критерієм максимального наближення до місця проживання батьків. Необхідно врахо­вувати, що матеріально-технічне забезпечення цих шкіл буде менш дорогим, ніж для базової та старшої шкіл.

Для ЗНЗ другого ступеня (основна школа), що забезпечують базову загальну середню освіту дітей 11 – 15 років (5 – 9 класи), головним критерієм має бути кадрове педагогічне, методичне та матеріально-технічне забезпечення. Це потрібно для того, щоб керівництво школи мало можливість забезпечити необхідну якість навчання і підготувати учнів для навчання у спеціалізованих професійних навчальних закладах та для отримання повної загальної середньої освіти у старшій середній школі (школа ІІІ ступеня).

Старша школа для дітей 16 – 17 років (10 – 11 класи) з тією чи іншою про- філізацією має бути максимально забезпечена як кваліфікованими педагогічними кадрами, так і необхідним обладнанням.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>