1.1. Прогнозування динаміки кількісних показників системи освіти України

  Модель ІІ . Для учнів основної та старшої загальноосвітніх шкіл, у випадку коли щоденне транспортне обслуговування неможливе або економічно необґрунтоване, потрібно створити тижневі інтернати. Учнів за цією моделлю слід привозити у понеділок зранку в інтернат, а у п’ятницю ввечері розвозити по домівках. При такому підході необхідно розрахувати додаткові кількісні характеристики:

  • кількість койко-місць для учнів у гуртожитку;
  • кількість посадкових місць у їдальні;
  • кошти на чотириразове харчування дітей у їдальні;
  • додаткова кількість вчителів для роботи з дітьми у другій половині дня;
  • кількість персоналу, що обслуговує гуртожиток.

Інтернатна форма організації навчання теоретично дає змогу максимально оснастити навчальний процес технічними засобами, методичним забезпеченням та якісними педагогічними кадрами. Крім того, самостійна робота учнів у другій половині дня може бути при бажанні якісно організована викладачами у класах. Виховну роботу також при бажанні можна проводити на високому рівні.

Однак така форма організації навчального процесу відриває дітей від сімейного укладу, від залучення їх до домашньої праці, від життя інтересами сім’ї і, таким чином, соціально дезорієнтує дітей. Крім того, така форма може залишити наші села без молоді.

З іншого боку, потрібно надати дітям з інноваційними здібностями можливість активно розвиватися у творчому оточенні, що можна забезпечити у спеціалізованих інтернатах на рівні старшої школи.

Крім того, необхідно враховувати, що фінансування ЗНЗ здійснюється

3   місцевих бюджетів, наповнення яких завжди було проблемою в нашому суспільстві. Хронічний дефіцит місцевих бюджетів може звести до нуля всі переваги інтернатної форми навчання.

Таким чином, при виборі тієї чи іншої моделі слід брати до уваги соціальні наслідки, які тяжко виміряти кількісно, але вони можуть спрацьовувати у стратегічному вимірі або на процвітання держави, або на її занепад. Однак первинність соціальної складової у процесі вибору моделі зовсім не виключає врахування економічного критерію, який передбачає в кожному конкретному випадку розрахунки наведених характеристик для того, щоб оцінити витрати на ту чи іншу модель для прийняття кінцевого рішення.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>