Додаток Т

Таблиця Т.3

4. Відсутнє визначення терміну «стипендія» та порядок призначення і виплати суб’єктами господарювання стипендій фізичним особам, які проходять навчання у закладах вищої освіти.

З 01.01.2019 р. Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо покращення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» від 23.11.2018 р. № 2628-VIII до ПКУ були внесені зміни, які стосуються оподаткування стипендій податком на доходи фізичних осіб. Так, за новим формулюванням пп. 165.1.26 ПКУ, яке діє з 01.01.2019 р., до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються: «сума стипендії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), яка виплачується учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад’юнкту, але не вище ніж сума, визначена в абзаці першому підпункту 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 цього Кодексу. Сума перевищення за її наявності підлягає оподаткуванню під час її нарахування (виплати) за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 цього Кодексу».

Отже з 01.01.2019 р. не підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб стипендії, які сплачуються, в тому числі студенту будь-якими особами (включаючи суб’єктів господарювання) в сумі, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень (у 2020 році – 2 940 грн). З такої суми не сплачується й військовий збір (пп. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ). Якщо ж сума стипендії перевищує 2 940 грн, то сума перевищення підлягає оподаткуванню ПДФО та військовим збором.

Проте в чинному законодавстві термін «стипендія» не визначений, що призводить до складнощів у застосуванні вказаної пільги. Тому в ПКУ слід навести визначення терміну «стипендія».

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>