Додаток Т

Стимулювання освітньої діяльності

Податкове заохочення суб’єктів господарювання до витрачання коштів на освіту.

Аналіз чинних податкових механізмів

Податкове регулювання суб’єктів господарювання регламентує Податковий кодекс України. Сьогодні інструменти податкового стимулювання суб’єктів господарювання до витрачання коштів на освіту застосовуються не повною мірою. Тому вбачається важливим внесення змін у діючі норми ПКУ з метою підвищення ефективності існуючих податкових стимулів у цій сфері. Зокрема, проблеми полягають у такому.

1. В оподаткуванні податком на прибуток відсутні стимули щодо витрачання коштів на освіту для суб’єктів господарювання, в яких загальний дохід яких за попередній рік перевищує 20 млн грн (за даними Проекту № 1210 – 40 млн грн).

Слід зазначити, що починаючи із 1 січня 2015 року платники податку на прибуток із загальним доходом за попередній рік більше 20 млн грн (за даними Проекту № 1210 – 40 млн грн), визначають об’єкт оподаткування податком на прибуток шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.

Підприємства, загальний дохід яких за попередній рік менше 20 млн грн (за даними Проекту № 1210 – 40 млн грн), такі коригування не проводять і визначають об’єкт оподаткування податком на прибуток виключно на підставі даних бухгалтерського обліку. Ці платники можуть зменшити об’єкт оподаткування на суму витрат, перерахованих як безпосередньо закладам вищої освіти, так і фізичним особам, які проводять навчання у цих закладах. Отже, на суму перерахованих коштів на освіту у зазначених платників зменшиться податок на прибуток, що є податковим стимулом до заохочення цих платників на таке витрачання.

На відміну від цього «високодохідні» платники податку на прибуток, які коригують фінансовий результат до оподаткування, не мають можливості зменшити об’єкт оподаткування податком на прибуток на всю суму коштів, які витрачаються на освіту.

Це пов’язано з тим, що за нормами пп. 140.5.9 ПКУ такі платники повинні збільшити фінансовий результат податкового (звітного) періоду на суму коштів або вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, безоплатно перерахованих (переданих) протягом звітного (податкового) року неприбутковим організаціям, внесеним до Реєстру неприбуткових установ та організацій на дату такого перерахування коштів, передачі товарів, робіт, послуг (крім неприбуткової організації, яка є об’єднанням страховиків, якщо участь страховика у такому об’єднанні є умовою проведення діяльності такого страховика відповідно до закону, та неприбуткових організацій, до яких застосовуються положення підпункту 140.5.14 цього пункту), у розмірі, що перевищує 4 % оподатковуваного прибутку попереднього звітного року.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>