Додаток С

Проблеми ефективного використання майна ЗВО *

1. Аналіз нормативної бази, щодо відчуження майна закладом вищої освіти

На сьогодні заклади вищої освіти державної та комунальної власності не мають права самостійно здійснювати операції відчуження майна. Так, за нормами ч. 2 ст. 70 Закону України «Про вищу освіту» від 01.07.2014 р. № 1556-VII (далі – Закон № 1556): «Матеріально-технічна база закладів вищої освіти включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інші матеріальні цінності. Відповідно до законодавства та з урахуванням організаційно-правової форми закладу вищої освіти з метою забезпечення його статутної діяльності засновником (засновниками) закріплюються на основі права господарського відання або передаються у власність будівлі, споруди, майнові комплекси, комунікації, обладнання, транспортні засоби та інше майно». При цьому в ч. 2 ст. 70 Закону № 1556-VII зазначено, що: «майно закріплюється за державним або комунальним закладом вищої освіти на праві господарського відання і не може бути предметом застави, а також не підлягає вилученню або передачі у власність юридичним і фізичним особам без згоди засновників закладу вищої освіти та вищого колегіального органу самоврядування закладу вищої освіти, крім випадків, передбачених законодавством».

Держава реалізує право державної власності в державному секторі економіки через систему організаційно-господарських повноважень відповідних органів управління щодо суб’єктів господарювання, що належать до цього сектора і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління (ч. 5 ст. 22 Господарського кодексу України від 16.01.2003 р. № 436-IV, далі – ГКУ). Згідно зі ч. 1 ст. 136 ГКУ право господарського відання є речовим правом суб’єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених ГКУ та іншими законами.

Отже, на підставі аналізу норм ч. 2 ст. 70 Закону № 1556-VII можна дійти висновку, що заклади вищої освіти державної та комунальної форми власності не мають права здійснювати операції відчуження майна без згоди засновників закладу вищої освіти та вищого колегіального органу самоврядування закладу вищої освіти.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>