Теоретичні засади стратегічного управління ученими світу інтенсивно розробляються упродовж останніх двадцяти років. Отримані суттєві наукові результати для різних предметних областей, у тому числі для сфери освітньої діяльності.
Деякі фундаментальні принципи, положення та засоби реалізації стосовно розвитку кожного університету європейської мережі загально визнані і сформульовані у Великій хартії університетів (Magna Charta Universitatum).
За дорученням вченої ради університету у 2004 році у Болонському університеті автор цієї монографії як ректор університету підписав Велику хартію університетів, чим підтвердив, що науково-педагогічна спільнота Харківського національного економічного університету ім. С. Кузнеця (на той час Харківського економічного університету) повністю розділяє, підтримує та зобов’язується використовувати у своїй діяльності, викладені в ній принципи та положення.
Далі по тексту процитовані державною мовою основні складові Magna Charta Universitatum.
Загальні положення:
- на завершальному етапі цього тисячоліття майбутнє людства значною мірою залежить від культурного, наукового і технічного розвитку, зосередженого в центрах культури, знань та досліджень, якими є справжні університети;
- завдання університетів щодо поширення знань серед нових поколінь передбачає, що в сучасному світі вони також мають служити суспільству загалом і що культурне, соціальне й економічне майбутнє суспільства вимагає, зокрема, значного внеску в подальшу освіту;
- університети повинні давати майбутнім поколінням освіту і виховання, що навчать їх, а через них – інших, поважати гармонію навколишнього середовища та самого життя.