3.4. Авторська концепція фінансування вищої освіти в Україні

Зрозуміло, що якість формування компетентностей у студентів у межах того чи іншого курсу або групи курсів, що у своїй сукупності складають навчальний план з тієї чи іншої спеціальності, прямо залежить від наявності та якості матеріально-технічної бази (приміщення, лабораторного обладнання тощо), а також від кваліфікації викладацького, інженерно-технічного та лабораторного персоналу.

Отже, насамперед необхідно встановити згідно з нормативами необхідну кількість елементів матеріально-технічної бази, викладацького, інженерно-технічного та лаборантського персоналу для безпосередньої реалізації навчального процесу з кожної спеціальності (або групи подібних за вимогами спеціальностей). Витрати на заробітну плату персоналу, на комунальні послуги, на витратні матеріали складають основну частину собівартості підготовки всіх студентів за конкретною спеціальністю.

Звісно, витрати на загальноуніверситетські потреби та потреби академічних підрозділів потрібно розраховувати пропорційно до контингенту студентів на цій спеціальності. Ці витрати враховують заробітну плату адміністративно-управлінського персоналу, утримання відповідних приміщень і витрати на комунальні послуги, а також інші витрати, пов’язані із забезпеченням функціонування університету та академічних підрозділів загалом (охорону, інтернет, пошту, транспорт, обладнання і т. ін.).

Деякі нормативи, що необхідні для розрахунку собівартості підготовки фахівця з тієї чи іншої спеціальності, певною мірою залежать від регіону і встановлюються місцевою владою. У такому випадку під час попередніх розрахунків, коли потрібно розрахувати загальну суму фінансування державного замовлення, враховуються усереднені значення нормативів, а під час розрахунку суми коштів на виконання держзамовлення у конкретному університеті необхідно використовувати поправні коефіцієнти.

За такого підходу студент, який навчається за державним замовленням, буде «приносити» в університет достатнє державне фінансування для якісного формування необхідних компетентностей, враховуючи кошти на утримання лабораторій із відповідним інженерно-технічним персоналом тощо.

 

 

 

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>