3.3. Аналіз системи фінансування вищої освіти до реформування

Ці розрахунки не претендують на бухгалтерську точність, але дозволяють робити деякі узагальнюючі висновки:

· «Привілейовані» ЗВО мають менший за середній відсоток наповнення спеціального фонду (30,8 % за середнього – 37,8 %). Частково це може бути пояснено недостатньою мотивацією цих ЗВО до заробляння коштів. Менше мають тільки політехнічні ЗВО (26,5 %), які з об’єктивних причин мають менше можливостей для залучення до навчання контрактників.

· «Привілейовані» ЗВО мають значно більші за середні видатки на одного студента із загального фонду (58,93 тис. грн за середніх 36,93 тис. грн).

· «Привілейовані» ЗВО мають видатки зі спеціального фонду на одного студента більші за середні, що обумовлено підвищеними заробітними платами.

· «Привілейовані» ЗВО виділяють на розвиток та утримання суттєво менший відсоток зі спеціального фонду, ніж економічні та педагогічні. (21,6 % порівняно з 28,9 та 24,76 %).

У цілому представлена класифікація ЗВО за групами мало що дає для розроблення управлінських рішень. Вона констатує той факт, що «привілейовані» ЗВО мають відмінні від середніх значення показників.

Візьмемо за ознаку класифікації відсоток спеціального фонду, що виділяється не на проїдання, а на утримання та розвиток кожного ЗВО. Групи ЗВО, які витрачають на утримання та розвиток від 0 до 15,1 % складає 14 одиниць.

ЗВО, які витрачають на утримання та розвиток 15,2 % і вище складають також групу з 14 одиниць (табл. 3.4).

Таблиця 3.4 Показники ЗВО з різними значеннями видатків на утримання та розвиток

З половини відібраних ЗВО, які мали на своїх сайтах звітні дані, на утримання і розвиток виділяли 1,602 тис. грн з кожного студента-контрактника. Тоді як друга половина активно розвивалася і виділяла на це 7,544 тис. грн із кожного студента-контрактника. Така різниця демонструє кардинально відмінні підходи менеджменту кожного конкретного ЗВО до свого стратегічного розвитку.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>