3.1. Аналіз чинної системи розподілу обсягів фінансування із загального фонду між закладами вищої освіти з бюджетної програми «Підготовка кадрів закладами вищої освіти та забезпечення діяльності їх баз практики»

Як правило, проекти, що фінансуються в межах цих програм мають науково-технологічний характер і спрямовані на підвищення якості вищої освіти. Те, що вони не відносяться за чинною класифікацією до наукових розробок, по суті, не може бути приводом для їхнього ігнорування під час оцінювання досягнень того чи іншого ЗВО з точки зору економії загального фонду бюджету на вищу освіту. Тому пропонується фінансування проектів, що спрямовані на підвищення якості вищої освіти та виконуються в межах міжнародного співробітництва, враховувати в розрахунок показника наукової діяльності ЗВО.

Показник рівня міжнародного визнання R(i), який дорівнює 1,1 для закладів вищої освіти, включених до ТОП-1000 одного з міжнародних рейтингів (без поділу на факультети, спеціальності тощо): QS World University Rankings та/або рейтингу The Times Higher Education World University Rankings та/або Academic Ranking of World Universities – World Top 500 Universities, або 1,0 в інших випадках (враховується остання версія рейтингів, яка офіційно оприлюднена до 31 грудня попереднього календарного року).

Це дуже важливий показник, що врешті-решт формує міжнародну суспільну думку про систему вищої освіті в Україні, але використовувати для формування комплексного показника двійкову систему числення («так – ні»), на погляд автора, не достатньо коректно. У світі існує достатня кількість незаангажованих систем, які дадуть можливість встановити хоча б 3 – 4-рівневу градацію ЗВО. Цінність деяких систем рейтингування ЗВО з точки зору користувачів детально розглянуто в розділі 4 цієї монографії.

Показник рівня регіональної підтримки певного закладу вищої освіти O(i), який становить:

1,0 – для закладів вищої освіти, розташованих у Києві;

1,03 – для закладів вищої освіти, розташованих у Львові та Харкові; 1,07 – в інших випадках.

Цей показник може в подальшому слугувати деякою мірою регулятором міжрегіональних потоків вступників.

Показник рівня працевлаштування випускників певного закладу вищої освіти P(i), який у поточному році ще не використовувався, може стати дійсно яскравим індикатором як якості сформованості компетентностей у випускників, так і їхньої структури в розрізі спеціальностей.

У цілому, згідно із чинною Постановою, обсяг фінансування і-того ЗВО складається з двох частин, якщо не брати до уваги фінансування з резервного фонду.

Перша частина фінансування стабільної діяльності ЗВО – FS(i) у розрахунках на 2020 рік прийнятий у розмірі 80 % від фінансування у 2019 році.

Друга частина залежить від комплексного показника діяльності певного закладу вищої освіти Pr(i), який, як показано вище, є корегованою на різні показники фактичною чисельністю здобувачів вищої освіти, які навчаються на умовах державного замовлення (KNT(i, t, u, v, w)) у і-тому ЗВО. (див. таблицю додатку Р, стовпці 11 – 20). Розрахунок здійснюється за формулою (3.2).

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>