3.1. Аналіз чинної системи розподілу обсягів фінансування із загального фонду між закладами вищої освіти з бюджетної програми «Підготовка кадрів закладами вищої освіти та забезпечення діяльності їх баз практики»

У наступній гістограмі (рис. 3.2) змінна «фактична кількість здобувачів вищої освіти за державним замовленням станом на 1 жовтня 2019 року» розбита на інтервали відповідно до Постанови. 

Рис. 3.2. Розподіл ЗВО України в розрізі фактичної кількості здобувачів вищої освіти за державним замовленням у такому закладі станом на 1 жовтня 2019 року

Згідно зі звітними даними (рис. 3.2), 30 ЗВО мають понижений показник M(i) – показник рівня масштабності, який дорівнює 0,8.

84 ЗВО (56,8 %) мають показник масштабності рівний одиниці.

27 ЗВО (18,2 %) мають показник масштабності рівний 1,2.

Найбільший показник масштабності 1,5 мають 3 ЗВО та ще чотири ЗВО мають показник 1,4.

Отже, найбільше коштів із загального фонду бюджету на одного здобувача отримають сім ЗВО, що мають розрахунковий контингент здобувачів більше ніж 6 000 осіб.

В умовах чинного законодавства, яке майже нанівець зводить автономність університетів, стимулювання збільшення ЗВО до рівня, який більше за 10 тис. здобувачів, викликає певні сумніви. На погляд автора, в таких університетах керованість суттєво ускладнена, оскільки неможливо в легітимний спосіб надати потрібний рівень автономності структурним підрозділам (інститутам, факультетам), що можуть мати кардинальні відмінності у всіх складових науково-педагогічного процесу та свої власні пріоритети розвитку, які дуже важко враховувати менеджменту на рівні університету в цілому.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>