3.1. Аналіз чинної системи розподілу обсягів фінансування із загального фонду між закладами вищої освіти з бюджетної програми «Підготовка кадрів закладами вищої освіти та забезпечення діяльності їх баз практики»

Менеджмент державного замовника має розподіляти між закладами вищої освіти, що перебувають у сфері його управління, на певний рік видатки споживання загального фонду державного бюджету на підготовку на умовах державного замовлення молодших бакалаврів, бакалаврів, спеціалістів, магістрів, інтернів, аспірантів та докторантів, керуючись Постановою КМУ № 1146 від 24.12.2019 р. «Про розподіл видатків державного бюджету між закладами вищої освіти на основі показників їх освітньої, наукової та міжнародної діяльності». Далі – Постанови.

У цій роботі в якості державного замовника розглядається Міністерство освіти і науки України (МОН), у підпорядкуванні якого у 2020 році було 148 ЗВО (див. таблицю в додатку Р)

Підхід до фінансування ЗВО, запроваджений із 2020 року, базується на математичній моделі, основні параметри якої представлені в зазначеній Постанові. У його основі лежить ідея базового фінансування через розподіл коштів, що виділені в Бюджеті на відповідні програми між ЗВО. Отже, розраховується не вартість підготовки фахівців, а робиться перерозподіл коштів, що вже виділені. Враховується розмір фінансування попереднього року, як фонд стабільної діяльності ЗВО та виділяється деяка частина для стимулювання тих ЗВО, які рухаються в потрібному напрямку, згідно з прийнятою концепцією.

Такий підхід опосередковано стимулює ЗВО більш ефективно використовувати «своє» рухоме та нерухоме майно, але без суттєвих змін законодавчої бази реальні зрушення неможливі. Відчуження надлишкового майна або здача його у економічно вигідну оренду вкрай утруднена (аналіз нормативної бази щодо відчуження та оренди майна закладом вищої освіти подано в додатку С).

Зміна законодавства в цій царині також мало що дасть без зміни цілої низки підзаконних актів, відомчих наказів та інструкцій, оскільки реально ними здійснюється регулювання економічною діяльністю ЗВО.

Обсяг фінансування стабільної діяльності ЗВО – FS(i) у розрахунках на 2020 рік прийнятий у розмірі 80 % від фінансування у 2019 році. Сума по всім ЗВО дає обсяг видатків фінансування їх стабільної діяльності FS і складає 11 874 372 060 грн. Деякі базові та розрахункові дані наведені в таблиці в додатку Р.

Так формується перша складова фінансування ЗВО.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>