2.3. Аналіз результатів ЗНО у 2008 – 2009 роках

Аналіз показує, що критерій Колмогорова – Смірнова доволі жорсткий і тому, майже по всім регіонам гіпотеза про нормальний закон розподілу стохастичної величини «бали сертифікатів ЗНО з математики» була відхилена. Однак загальний вигляд гістограм та полігонів, що побудовані за фактичними даними, та подані на рис. 2.9 – 2.13 та на діаграмах додатку И свідчать про близькість емпіричного розподілу величини «бали сертифікатів ЗНО з математики у 2008 – 2009 роках» до нормального.

Якщо оцінювати, втручання регулярного чинника у формування величини «бали сертифікатів ЗНО з математики», то цікавим виглядає не загальне відхилення фактичної кількості сертифікатів від теоретично обґрунтованої згідно з нормальним законом розподілу, а відхилення в інтервалах з 173 до 199,5, що підвищують шанси абітурієнта на вступ до ЗВО на бюджетну форму навчання. Інакше кажучи, цікаво, якій чисельності абітурієнтів було завищено кількість балів у сертифікатах у тому чи іншому регіоні у відповідному році щодо теоретично обґрунтованої кількості балів d(r,t).

За даними таблиць у додатку И розрахуємо цю величину. Для цього суму перевищення фактичної кількості сертифікаті з балами з інтервалів з 173 до 199,5 над теоретично розрахованою ділимо на загальну кількість абітурієнтів, які отримали сертифікати в даному регіоні в даному році, та результат помножимо на 100. Отже, отримуємо d(r,t) у відсотках. Для прикладу розрахуємо розмір перевищення фактичної кількості сертифікатів ЗНО з математики, що отримали учні м. Києва у 2008 році d(r,t) за даними табл. 2.12.

Результати розрахунків для регіонів першого кластера та по Харківській області зведені в табл. 2.13. Найбільша кількість із завищеними балами ЗНО з математики у 2008 – 2009 роках була зафіксована в Тернопільській області у 2009 році d(r,t) = 4,3 %, що на той час складало в абсолютному вимірі 182 особи, на другому місці йде м. Київ у 2008 році для якого d(r,t) = 3,7 %, що в абсолютному вимірі складає 482 особи. Найменше значення d мало місце у 2009 році в Харківській області, де цей показник дорівнював 0,06 %, або 10 осіб.

Ці розрахунки не можуть дати відповідь на питання про те, який чинник із тих шести, які були перераховані вище, обумовив перевищення кількості сертифікатів із високими балами над теоретично обґрунтованою кількістю. Для визначення цього потрібно провести додаткові сутнісні дослідження конкретної ситуації в конкретному регіоні в конкретний рік. Вказаний показник може бути тільки індикатором потреби додаткових досліджень або її відсутність.

За аналогічною схемою проведемо дослідження dDM(r,t) для ЗНО з української мови і літератури. Послідовно розглянемо регіони: м. Київ; Львівська область; Волинська область як представників першого кластера (середній бал сертифікатів ЗНО з української мови і літератури вищі за середні по Україні) та Харківську область як представника другого кластера (середній бал сертифікатів ЗНО з української мови і літератури нижчі за середні по Україні) (див. табл. 2.11).

Розрахунки подані у вигляді таблиць у додатку И.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>