2.2. Загальні питання зовнішнього незалежного оцінювання в Україні

Отже, учні Харківської області мають суттєво кращі результати за вищезазначеними змаганнями, а середній бал сертифікатів ЗНО з математики за роки дослідження дорівнює середнім по Україні. Інакше кажучи, перераховані вище перші п’ять чинників не у повній мірі пояснюють кращі успіхи учнів м. Києва, Львівської, Волинської та Тернопільської областей.

Дію п’ятого та шостого чинників можна оцінити опосередковано методами математичної статистики, що й буде зроблено нижче.

Щодо ЗНО з української мови і літератури, то проаналізуємо графіки рис. 2.6, де представлені середні бали відповідних сертифікатів за різні роки. Маємо результат, подібний аналізу сертифікатів із математики.

Перший кластер – регіони, абітурієнти з яких, 3 – 4 роки (з 4 років, що представлені на графіках) мають бал сертифікатів ЗНО з української мови і літератури вище за середній по Україні на 1 % і більше відсотків. Це наступні регіони: м. Київ, Волинська, Львівська, Полтавська та Чернігівська області.

Другий кластер – регіони, абітурієнти з яких, 3 – 4 роки (з 4 років, що представлені на графіках) мають бал сертифікатів ЗНО з української мови і літератури нижчий на 1 % і більше відсотків за середній по Україні. Це такі регіони: Закарпатська, Запорізька, Луганська, Миколаївська, Одеська, Харківська та Чернівецька області.

Третій кластер – регіони, бали сертифікатів ЗНО 3 – 4 роки (з 4 років, що представлені на графіках) коливаються у межах +/– 1 % від середнього бала з української мови і літератури по Україні. Це такі регіони: Дніпропетровська та Житомирська області.

Четвертий кластер – регіони, які з року в рік переміщуються з одного кластера в інший. Це такі регіони: Вінницька, Донецька, Івано-Франківська, Київська, Кіровоградська, Рівненська, Сумська, Тернопільська, Херсонська, Хмельницька та Черкаська області.

У табл. 2.11 представлено склад усіх чотирьох кластерів регіонів, що сформовані за ознакою «середній бал ЗНО з української мови і літератури» за 2008 – 2009 та 2018 – 2019 роки.

Таблиця 2.11 Кластери регіонів України за ознакою середніх балів ЗНО з української мови і літератури

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>