2.2. Загальні питання зовнішнього незалежного оцінювання в Україні

Намагання учнів та їхніх батьків нелегітимно отримати завищені бали ЗНО і досі мають місце, але можливості досягнення результату суттєво обмежені. Тому основні ресурси батьків та їхні зусилля нарешті почали спрямовуватися на додаткові заняття для своїх дітей і пошук кращих викладачів. Що стосується формування у дітей віри у справедливість у частини вступу до ЗВО, то вона може бути сформована тільки на базі рівного доступу до середньої освіти, оскільки не всі батьки можуть оплачувати додаткові заняття з кращими учителями.

Недовіра до результатів вступної кампанії до ЗВО значно зменшилась. Як зменшився адміністративний вплив на процес оцінювання результатів навчання.

Отже, всі поточні завдання, що стояли перед новою системою відбору на навчання у ЗВО, в основному виконані.

У стратегічному вимірі перед новою системо вступу до ЗВО стояло завдання сприяти суттєвому підвищенню якості середньої освіти в країні. На жаль, результати міжнародних вимірювань у межах програм TIMSS та PISA показали, що рівень наших учнів за вимірюваними показниками нижче середнього поміж досліджуваних країн (більш детально див. в підрозділі 2.1). Такий рівень середньої освіти не міг дати поштовх до підвищення якості вищої освіти в країні, тому потрібно констатувати, що стратегічні цілі запровадження нової системи вступу до ЗВО не досягнуті.

До того ж у суспільстві час від часу виникають звинувачення в порушенні об’єктивності ЗНО. Такі сумніви базуються на тому, що прослідковується тенденція зменшення кількості бюджетних місць в окремих регіонах країни в результаті проведення загальнонаціонального конкурсу. Такий конкурс дійсно свідчить про те, що середній рівень балів ЗНО в різних регіонах суттєво відрізняється (на 10 – 12 %, рис. 2.5, рис. 2.6). Це може бути пояснюватись як різним рівнем якості підготовки школярів у регіонах, так й різним рівнем доброчесності під час проведення тестування.

Рис. 2.5. Середній бал із математики в сертифікатах за роками та регіонами України

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>