2.2. Загальні питання зовнішнього незалежного оцінювання в Україні

Рис. 2.8. Розподіл оцінок незалежного тестування з української мови і літератури абітурієнтів ХНЕУ у 2007 році (12-бальна система)

Отже, зовнішній вигляд емпіричних та теоретичних кривих розподілу і значення критерію Колмогорова – Смірнова свідчать про те, що оцінювання було дійсно незалежне, оскільки відсутнє значиме відхилення емпіричних (фактичних) даних від теоретичних.

З іншого боку, наведені результати свідчать про коректність гіпотези про нормальний закон розподілу оцінок результатів навчання школярів у випадку, коли відсутнє зовнішнє цілеспрямоване втручання в процес оцінювання здатностей школярів засвоювати і використовувати знання» [9, с. 59–76].

Отже, для того, щоб з’ясувати, чи могло бути цілеспрямоване втручання в процес оцінювання в межах ЗНО, потрібно оцінити міру відхилення фактичного закону розподілу стохастичної величини «Х – бали сертифікатів ЗНО» від нормального закону розподілу – DM.

У критерії узгодження Колмогорова – Смірнова в якості міри розходження між теоретичним і емпіричним розподілами приймається максимальна різниця значень кумуляти (F) і відповідної інтегральної функції теоретичного розподілу (F): D = max |F(x)-F(x)|. Якщо статистика λ = D·√n буде більшою, ніж λ0,01 = 1,63, гіпотеза про вид теоретичного закону розподілу відхиляється. Якщо статистика λ = D·√n буде меншою, ніж λ0,05 = 1,36, гіпотеза про теоретичний закон приймається.

Отже, якщо значення критерію Колмогорова – Смірнова свідчать про те, що відсутнє значиме відхилення емпіричних (фактичних) даних від теоретичних. Тож маємо зробити висновок – оцінювання було дійсно незалеж не, оскільки формування величини «Х – бали сертифікатів ЗНО» здійснювалося під впливом багатьох різнонаправлених та співрозмірних чинників. І навпаки: якщо значення критерію Колмогорова – Смірнова свідчить про значиме відхилення емпіричних (фактичних) даних від теоретичних, то це означає, що деякі чинники впливали на вказану величину значно сильніше ніж інші. Тобто можна зробити висновок, що об’єктивність оцінювання була порушена.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>