2.1. Дослідження можливості використання психологічних характеристик вступників та балів їхніх сертифікатів ЗНО для оцінки майбутніх результатів навчання

Закінчення табл. 2.1

Крім того, для успішної самореалізації конкретної особистості на ринку праці не менш важливим є набуття нею інших складових інтегральної компетентності. До них належать, наприклад, такі особистісні компетентності, як «комунікабельність», «відповідальність», «активність та енергійність», «орієнтація на результат» та інші soft skills (див. підрозділи 1.4 – 1.5).

У кінцевому підсумку, успішність формування цих особистісних компетентностей може бути оцінена вже на ринку праці, коли випускники університету починають працювати, але попередня оцінка може бути отримана в процесі практичної підготовки студентів на базах практики та в університетському колективі.

У процесі навчання в університеті формування та удосконалення особистісних компетентностей здійснюється у межах «серйозних» ігор, розробленням командних курсових та дипломних проектів. Однак оцінкою ступеня опанування цими особистісними компетентностями в університетах майже не займаються, оскільки вони безпосередньо не вимірюються, а проявляються опосередковано.

У ЗВО, як правило, у кращому випадку, оцінюється якість виконання того чи іншого професійно-орієнтованого завдання, у гіршому – оцінюється якість переказу або, в загальному вигляді, відтворення навчального матеріалу. Оцінювання успішності формування професійних та особистісних компетентностей у кожного студента в процесі навчання в університеті розглядається як оцінювання результатів навчання в сенсі, який дуже яскраво і наочно сформулював Джон Тейлор Ґатто у своїй роботі «Прихована історія американської освіти». У ній він пише: «Перевіркою вміння вести автомобіль є процес його водіння. Під час практичних випробувань завжди відбувається справжнє оцінювання» [1]. Методи реалізації такого підходу в кожній конкретній дисципліні вирішується індивідуально, вони є окремою проблемою.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>