1.2. Аналіз кількісних характеристик системи освіти в Україні

Динаміка фактичної середньої наповнюваності шкіл подана в табл. 1.2 (див. у дев’ятому стовпці). Максимальна наповнюваність спостерігалася у 1990 році і дорівнювала 327 учнів на один ЗНЗ, тоді як мінімальна наповнюваність за фактичними даними дорівнювала 212 учням у 2010 році. З 2011 року спостерігається незначна тенденція до збільшення цього показника та станом на 2018 рік. Його значення склало 261 осіб на один ЗНЗ, тобто середня наповнюваність шкіл зросла на 23 % порівняно с рівнем 2010 року.

За прогнозними даними середня кількість учнів у ЗНЗ збільшиться до 4 222,1 тис. осіб у 2021 році (див. табл. 1.6). У разі незмінної чисельності шкіл наповненість шкіл у середньому становитиме 272 учня на школу.

Однак, якщо проаналізувати структуру наповнюваності шкіл у розрізі регіонів, міст і сіл України, то відхилення від вказаного середнього значення будуть значними.

Найбільш трагічна ситуація з наповненістю шкіл спостерігається в сільській місцевості, що обумовлено соціально-економічними чинниками. Проблему малочисельних шкіл, на думку автора, потрібно вирішувати індивідуально в кожному конкретному випадку, виходячи з місцевої ситуації, і окремо для загальноосвітніх навчальних закладів І, ІІ та ІІІ ступенів, що обумовлено різницею у віці учнів, а також необхідним кадровим, методичним та матеріально-технічним забезпеченням.

Для ЗНЗ першого ступеня, що забезпечують початкову загальну освіту дітей від 6 до 10 років (1 – 4 класи), місце навчання має обиратися за критерієм максимального наближення до місця проживання батьків. Необхідно враховувати, що матеріально-технічне забезпечення цих шкіл буде менш дорогим, ніж для основної та старшої шкіл.

Для ЗНЗ другого ступеня (основна школа), що забезпечують базову загальну середню освіту дітей 11 – 15 років (5 – 9 класи), головним критерієм має бути кадрове педагогічне, методичне та матеріально-технічне забезпечення. Це потрібно для того, щоб керівництво школи мало можливість забезпечити необхідну якість навчання і підготувати учнів для навчання у спеціалізованих професійних навчальних закладах та для отримання повної загальної середньої освіти у старшій середній школі (школа ІІІ ступеня).

Старша школа для дітей 16 – 18 років (10 – 12 класи) з тією чи іншою профілізацією має бути максимально забезпечена як кваліфікованими педагогічними кадрами, так і необхідним обладнанням.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>