1.1. Аналіз тенденцій змін демографічної ситуації в Україні

Для визначення тісноти взаємозв’язку між абсолютними значеннями макроекономічних показників чисельності населення (тис.) протягом 1992 – 2018 рр. та ВВП у млрд дол. США був обчислений парний коефіцієнт кореляції Пірсона (розрахунки здійснювалися за допомогою статистичного пакету StatGraphics Centurion), він дорівнює rЧВВП = -0,6289, що підтверджує тісний взаємозв’язок між цими показниками. Значення коефіцієнта кореляції від’ємне, це свідчить про те, що зі зростанням ВВП у млрд дол. США чисельність населення зменшується.

Отже, підтверджується гіпотеза про те, що природний та механічний рухи населення в Україні частково обумовлені розмірами ВВП, але для того, щоб стверджувати причинно-наслідковий зв’язок, потрібні більш детальні та більш глибинні дослідження не тільки економічних чинників, а й соціологічних та психологічних.

Сутнісний аналіз зазначених рухів населення дозволяє припустити, що вказана залежність більш тісна не рік у рік, а з деяким часовим лагом. Інакше кажучи, рухи населення реагують на зміну ВВП не в той самий рік, в якому відбулися зміни, а з деяким запізненням у часі. Для перевірки цієї гіпотези були визначені коефіцієнти кореляції між чисельністю населення і лаговими значеннями показника ВВП, а саме: коли лаг дорівнює 1 рік rЧ ВВП1 = -0,5946; лаг дорівнює 2 роки rЧ ВВП2 = -0,6084; лаг дорівнює 3 роки rЧ ВВП3 = -0,6480. Як бачимо, найтісніший взаємозв’язок чисельності населення (тис.) з лаговими значеннями ВВП у млрд дол. США, коли лаг дорівнює 3 роки.

З метою оцінювання можливості прогнозування чисельності населення на майбутніх три роки за фактичними даними ВВП поточного року проведемо пошук регресійних залежностей між вказаними показниками.

Позначимо абсолютні значення макроекономічних показників, що досліджувались: у – чисельність населення (тис.); х – показник ВВП у млрд дол. США; xl1 – показник ВВП з лагом 1 рік; xl2 – показник ВВП з лагом 2 роки; xl3 – показник ВВП з лагом 3 роки.

Маємо такі парні регресійні залежності:

Як бачимо, ці залежності мають достатній рівень коефіцієнта детермінації і значення критеріїв Стьюдента та Фішера свідчать про їх високий рівень статистичної якості.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>