1.1. Аналіз тенденцій змін демографічної ситуації в Україні

Для зазначених показників у відносних одиницях парні коефіцієнти кореляції Пірсона такі: rЧ ВВП(В) = -0,6561, rЧ ВВП1(В) = -0,6338; rЧ ВВП2(В) = -0,6686; rЧ ВВП3(В) = -0,7327.

Як бачимо, форма взаємозв’язку між цими макроекономічними показниками теж взаємно обернена, але за рівнем взаємозв’язок набагато тісніший. Так, коефіцієнт кореляції між чисельністю населення і ВВП з лагом у три роки за модулем більше на 13,1%.

Також були обчислені регресійні залежності між цими показниками відносних відхилень. Позначимо відносні відхилення макроекономічних показників, що досліджувались так: У – відносні відхилення чисельності населення; Х – відносні відхилення ВВП; XL1 – відносні відхилення показника ВВП з лагом 1 рік; XL2 – відносні відхилення показника ВВП з лагом 2 роки; XL3 – відносні відхилення показника ВВП з лагом 3 роки.

Маємо такі парні регресійні залежності:

Як бачимо, ці залежності статистично якісніші, ніж попередні. Так, регресійна залежність між чисельністю населення та ВВП з лагом у три роки для відносних величин має іншу форму, ніж у першому варіанті, а коефіцієнт детермінації – вище на 29,3 %.

Була також обчислена багатофакторна лінійна модель із лаговими змінними тих самих чинників, але за відносними величинами (Розрахунки здійснювалися за допомогою статистичного пакету StatGraphics Centurion):

Отже, як і в першому варіанті значущим виявився тільки один чинник впливу на змінення відносних відхилень чисельності населення в Україні, це лагова змінна відносних відхилень ВВП в 3 роки, решта чинників також виявилась не значущими. Суттєвим є те, що коефіцієнт детермінації для моделі на відносних величинах більше на 29,97 %.

З математичної точки зору ці моделі коректні і ними можна користуватись у практичній діяльності, але обов’язково в сукупності з дослідженнями соціологічних та психологічних чинників. Тому що пояснити тільки з економічної точки зору, чому в разі збільшення економічного добробуту скорочується чисельність населення країни, досить складно, навіть дещо неможливо.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>