1.1. Аналіз тенденцій змін демографічної ситуації в Україні

Для перевірки гіпотези про можливий сукупний вплив значень ВВП у попередні три роки була обчислена багатофакторна лінійна модель із лаговими змінними вигляду:

yt = a+b0x1+b1xt-1+b2xt-2+b2xt-3 , де в наших позначеннях x = xt показник ВВП у млрд дол. США; xl1 = xt-1 показник ВВП з лагом 1 рік; xl2 = xt-2 показник ВВП з лагом 2 роки; xl3 = xt-3 показник ВВП з лагом 3 роки; 

Отже, значущим виявився один чинник впливу на змінення чисельності населення в Україні – лагова змінна ВВП в 3 роки, решта чинників виявилась не значущими. Тобто врахування значень ВВП першого та другого років не покращує модель, тому її використання не додає інформативності під час прогнозування.

Досить часто у подібних дослідженнях соціально-економічних процесів більш адекватними є моделі побудовані не на абсолютних вимірах показників, за якими використовують природні одиниці виміру, а нормалізовані тим чи іншим способом. Можливо, такі моделі будуть більш конструктивними.

У цьому випадку будемо використовувати не млрд дол. США для виміру ВВП України, а відносну величину, яка показує у відсотках долю ВВП кожного року з інтервалу 1992 – 2018 рік стосовно ВВП 1992 року.

Аналогічним чином будемо використовувати не чисельність населення у тис. осіб, а відносну величину, яка показує долю чисельності населення кожного року з інтервалу 1992 – 2018 років стосовно чисельності населення у 1992 році (рис. 1.7).

Рис. 1.7. Чисельність населення України за роками у % стосовно 1992 року та відповідно ВВП у % до 1992 року

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>